Profil Mašinskog fakulteta
Mašinski odsjek Tehničkog fakulteta u Podgorici, preteča današnjeg Mašinskog fakulteta, osnovan je 1970.g, a u samostalni fakultet u okviru Univerziteta Crne Gore prerasta 1978. g. Jedini je fakultet iz oblasti mašinstva u Crnoj Gori. Ovaj fakultet je tokom svoje istorije dao ogroman doprinos industrijskom razvoju Crne Gore a u savremeno doba stvara profesionalce koji su od ključne važnosti za razvoj preduzetništva, prerađivačke industrije, energetike, IT sektora ali i za održavanje svih mašinskih sistema i postrojenja u zemlji. Profili mašinskog inženjera kontinuirano su u potražnji na tržištu rada kako u zemlji tako i globalno.
Nastavni proces na akademskim osnovnim, master i doktorskim studijama realizuje se po modelu studija 3+2+3. Osnovne akademske studije nose180 ECTS, master akademske studije 120 ECTS, a doktorske studije 180 ECTS kredita.
I - Studijski programi na Mašinskom fakultetu
Na Mašinskom fakultetu se realizuju tri osnovna akademska studijska programa: 1. Mašinstvo; 2. Drumski saobraćaj; 3. Mehatronika, sa značajnim brojem modula koji studentu omogućavaju fleksibilnost i mogućnost praćenja sopstvenih interesovanja. Moduli uključuju: Energetiku, Proizvodni inženjering i Primijenjenu mehaniku i konstruisanje (program Mašinstvo); Sabraćaj, Transport (program Drumski saobraćaj); Mehatroničke mašine, Industrijska automatizacija i upravljanje (program Mehatronika)
Na fakultetu se realizuje i pet akademskih master studijskih programa: 1. Mašinstvo; 2. Drumski saobraćaj; 3. Mehatronika; 4. Energetska efikasnost; 5. Kvalitet i standardizacija. Poslednja tri su interdisciplinarni programi koji se ostvaruju u saradnji sa Elektrotehničkim, Građevinskim, Arhitektonskim, Ekonomskim, Prirodno-matematičkim kao i Fakultetom za turizam i hotelijerstvo UCG.
Doktorske studije na Mašinskom fakultetu realizuju se u okviru studijskog programa Mašinstvo.
II - Usluge za privredu i zajednicu
Pored obrazovne i naučnoistraživačke misije fakultet ostvaruje i tzv. “treću misiju” nudeći značajan broj usluga društvu – prevashodno državnim institucijama i privredi. Među uslugama za društvo izdvajaju se poslovi projektovanja i konstruisanja mašinskih elemenata i sistema; homologacija, ispitivanje i atestiranje drumskih vozila, njihovih uređaja i opreme; pregledi mjerila u drumskom saobraćaju; razvoj infrastrukture za sistem kvaliteta u Crnoj Gori; rješavanje stručnih problema prilikom lomova ili deformacija transportnih mašina i metalnih konstrukcija; projekti zaštite i sanacije mostova, elektrana, cjevovoda; projekti rješavanja zagađenja u pojedinim opštinama; doprinos razvoju legislative za energetsku efikasnost kao i pratećih softvera za energetski menadžment; mjerenja u energetici, procesnoj tehnici, kod sistema za grijanje, hlađenje, ventilaciju; edukacije i programi stručnog osposobljavanja iz oblasti energetike, drumskog saobraćaja, projektovanja, kvaliteta i brojne druge.
III - Oblasti nastave i istraživanja na Mašinskom fakultetu
Najznačajnije oblasti nastave i istraživanja na Mašinskom fakultetu su:
- Energetika
- Proizvodni inženjering
- Primijenjena mehanika i konstruisanje
- Industrijski inženjering i kvalitet
- Drumski saobraćaj
- Mehatronika
IV - Centri i laboratorije Mašinskog fakulteta
Naučnoistraživački i stručni projekti i poslovi realizuju se preko centara, laboratorija, radnih timova i pojedinačno. U laboratorijama centara organizuju se i laboratorijske vježbe, obavljaju eksperimenti i istraživanja za potrebe izrade diplomskih i magistarskih radova, kao i doktorskih disertacija. Najznačajniji centri i laboratorije na Mašinskom fakultetu su:
Oblast |
Centri i laboratorije |
Energetika |
|
Primijenjena mehanika i konstruisanje |
|
Primijenjena mehanika i konstruisanje i Proizvodni inženjering |
|
Proizvodni inženjering |
|
Mehatronika |
|
Industrijski inženjering Kvalitet |
|
Drumski saobraćaj |
Adresa Mašinskog fakulteta u Podgorici:
Adresa: Džordža Vašingtona bb
E-mail: mf@ucg.ac.me
Web: www.ucg.ac.me/mf
***
Važni linkovi:
Naučne publikacije Mašinskog fakulteta
Lista opreme za korišćenje u naučnoistraživačkom radu i u saradnji sa privredom