Accesibility Adjustments

Choose the right accessibility profile for you
OFF ON
Highlight Links Highlights all the links on the site!
OFF ON
Pause Animations Animations will be paused on the site!
OFF ON
Dyslexia Font Dyslexia Font will be applied on the site!
OFF ON
Hide Images All images will be hidden on the site!
Choose the right accessibility profile for you
Adjust Font Sizing
Default
High Saturation
High Contrast
Light Contrast
Dark Contrast
Adjust Letter Spacing
Default
Adjust Line Height
Default
Speak Mode
Align Center
Align Left
Align Right
Važna napomena:

Da biste mogli unositi radove, neophodno je da budete prijavljeni sa ulogom nastavnika.
Kako bi izbjegli duple unose, radove (projekte) unosi prvi autor (rukovodilac projekta) i on redom dodaje ostale autore (učesnike).

***Preporučujemo da prije unosa podataka ovdje preuzmete i pogledate INPA model za vrednovanje naučne produktivnosti.

***Ovdje možete preuzeti uputstvo za unos akademskih doprinosa.

***Ovdje možete preuzeti spisak renomiranih izdavača.

INPA
PDF
Nezavršeni radovi

NAUČNOISTRAŽIVAČKA DJELATNOST

Q6-Rad u časopisu nacionalnog značaja-
Godina UCG autori Detalji
2024 Buda Methadžović
Buda Methadžović
"Inicijative socijalnog rada u radu sa ranjivim društvenim grupama u kriznom, ratnom i posleratnom kontekstu: istraživanje i rezultati", 2024
Godišnjak Fakulteta političkih nauka, Vol. XVIII, Specijalni broj, 2024, pp. 271–289, ISSN 1820-6700, DOI: n/a

https://www.fpn.bg.ac.rs/wp-content/uploads/FPN-Godisnjak-2024-specijalan-broj.pdf
K2-Naučni rad na međunarodnom naučnom skupu-
Godina UCG autori Detalji
2024 Buda Methadžović
Buda Methadžović
"Family and child protection-regulation and practices in Montenegro"
Bornarova, S., & Bogoevska, N. (Eds.). (2024). Collection of papers from the International Conference “Social Work and Social Policy in Times of Global Crises” (Ohrid, 19–22 September 2023). Skopje: Faculty of Philosophy, Ss. Cyril and Methodius University in Skopje. ISBN 978-608-238-248-7

http://hdl.handle.net/20.500.12188/31302
2024 Buda Methadžović
Buda Methadžović
"Social Workers as Catalysts for Change: Addressing Addiction in Montenegro Through Comprehensive Interventions"
Ștefani, C., & Neamțu, N. (Eds.). (2024). Social work in addictions and health care – Interdisciplinary collaboration to improve quality of services and quality of life: Proceedings of the International Conference (SWAHC 2023), Alba Iulia, Romania, December 17–18, 2023. Cluj-Napoca: Presa Universitară Clujeană. ISBN 978-606-37-2453-4.

https://repository.ukim.mk/bitstream/20.500.12188/29808/1/Stefani%20-%20Social%20Work%20..._PUC_B5%20pt.%20verificare.pdf
-Kratke studijske i istraživačke posjete-
Godina UCG autori Detalji
2025 Buda Methadžović
Buda Methadžović
Akademija za humani razvoj, Beograd
Istraživački boravak u okviru Stipendije izvrsnosti za doktorska istraživanja Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija Crne Gore (april–jun 2025).

-Organizovani događaji (skupovi, prezentacije i slično)-
Godina UCG autori Detalji
2024 Simović-Zvicer Vesna
Janković Uglješa
Đečević Mehmed
Grbović Ena
Buda Methadžović
Vesna Simović Zvicer, Uglješa Janković, Mehmed Đečević, Ena Grbović, Buda Methadžović
Večeri socijalne politike i socijalnog rada - mr Amela Jarović Orahovac
Na Fakultetu političkih nauka Univerziteta Crne Gore održana je četvrta stručna debata u okviru ciklusa „Večeri socijalne politike i socijalnog rada“. Mr Amela Jarović Orahovac govorila je na temu „Deinstitucionalizacija u oblasti socijalne i dječije zaštite“. Nakon izlaganja uslijedila je stručna diskusija o procesu deinstitucionalizacije, izazovima u njegovoj implementaciji, te o značaju razvoja usluga u zajednici koje doprinose socijalnoj inkluziji i poboljšanju kvaliteta života korisnika sistema socijalne i dječije zaštite u Crnoj Gori.

https://www.ucg.ac.me/objava/blog/1295/objava/176678-odrzano-vece-socijalne-politike-i-socijalnog-rada
2024 Simović-Zvicer Vesna
Janković Uglješa
Đečević Mehmed
Buda Methadžović
Vesna Simović Zvicer, Uglješa Janković, Mehmed Đečević, Buda Methadžović
Večeri socijalne politike i socijalnog rada - mr Nina Krivokapić
Na Fakultetu političkih nauka Univerziteta Crne Gore održana je peta stručna debata u okviru ciklusa „Večeri socijalne politike i socijalnog rada“. Mr Nina Krivokapić govorila je na temu „Omladinska politika Crne Gore“. U izlaganju je pojasnila karakteristike trenutno važećih omladinskih politika, ukazala na prednosti i nedostatke u dosadašnjoj primjeni strateških dokumenata i akcionih planova za mlade, te istakla značaj zakonskih rješenja i mogućnosti njihovog unapređenja. Nakon izlaganja uslijedila je diskusija o praktičnim aspektima sprovođenja omladinskih politika, njihovom uticaju na socijalnu integraciju mladih i jačanje njihove samostalnosti u donošenju odluka.

https://www.ucg.ac.me/objava/blog/1295/objava/177964-odrzano-vece-socijalne-politike-i-socijalnog-rada
2024 Janković Uglješa
Đečević Mehmed
Buda Methadžović
Uglješa Janković, Mehmed Đečević, Buda Methadžović
Večeri socijalne politike i socijalnog rada - spec. sci Jelena Novićević
Na Fakultetu političkih nauka Univerziteta Crne Gore održana je šesta stručna debata u okviru ciklusa „Večeri socijalne politike i socijalnog rada“. Spec. sci. Jelena Novićević govorila je na temu „Priče iz prakse: od socijalnog do omladinskog rada“. Izlaganje je bilo posvećeno iskustvima iz prakse koja povezuju oblasti socijalnog i omladinskog rada, s posebnim akcentom na značaj terenskog rada, intersektorske saradnje i razvoja inovativnih pristupa u radu s mladima. Nakon izlaganja uslijedila je diskusija o profesionalnim izazovima i mogućnostima primjene stečenih iskustava u daljem unapređenju prakse socijalnog i omladinskog rada u Crnoj Gori.

https://www.ucg.ac.me/objava/blog/1295/objava/178188-veceri-socijalne-politike-i-socijalnog-rada
2024 Janković Uglješa
Đečević Mehmed
Buda Methadžović
Uglješa Janković, Mehmed Đečević, Buda Methadžović
Večeri socijalne politike i socijalnog rada - MSc Dajana Zečević
Na Fakultetu političkih nauka Univerziteta Crne Gore održana je sedma stručna debata u okviru ciklusa „Večeri socijalne politike i socijalnog rada“. MSc Dajana Zečević govorila je na temu „Osobenosti kulture siromaštva u Crnoj Gori“. Tokom izlaganja, MSc Zečević je ukazala na postojanje kulturoloških i socio-psiholoških obrazaca ponašanja koji stimulišu prenosivost siromaštva sa generacije na generaciju unutar porodice. Nakon izlaganja uslijedila je stručna diskusija o faktorima koji doprinose održavanju siromaštva, kao i o mogućim pravcima djelovanja socijalne politike u njegovom suzbijanju.

https://www.ucg.ac.me/objava/blog/1295/objava/179351-odrzane-veceri-socijalne-politike-i-socijalnog-rada-osobenosti-kulture-siromastva-u-crnoj-gori-sa-msc-dajanom-zecevic
2024 Janković Uglješa
Đečević Mehmed
Buda Methadžović
Uglješa Janković, Mehmed Đečević, Buda Methadžović
Večeri socijalne politike i socijalnog rada - mr Ivana Ceković
Na Fakultetu političkih nauka Univerziteta Crne Gore održana je osma stručna debata u okviru ciklusa „Večeri socijalne politike i socijalnog rada“. Mr Ivana Ceković govorila je na temu „Pravičnost obrazovanja u Crnoj Gori“. U svom izlaganju, mr Ceković je govorila o tome u kojoj mjeri je obrazovanje u Crnoj Gori pravično, o značaju obezbjeđivanja jednakih uslova i prilika za svu djecu, te o uticaju socio-ekonomskih faktora na akademska postignuća. Izložila je konkretne primjere i istakla izazove sa kojima se suočavaju djeca iz ranjivih društvenih grupa. U okviru diskusije nakon izlaganja razmijenjena su mišljenja o ulozi socijalnih radnika u obrazovnom sistemu, kao i o mogućnostima unapređenja saradnje između škola i socijalnih službi.

https://www.ucg.ac.me/objava/blog/1295/objava/188121-veceri-socijalne-politike-i-socijalnog-rada-pravicnost-obrazovanja-u-crnoj-gori-sa-ivanom-cekovic
2024 Simović-Zvicer Vesna
Janković Uglješa
Đečević Mehmed
Buda Methadžović
Vesna Simović Zvicer, Uglješa Janković, Mehmed Đečević, Buda Methadžović
Večeri socijalne politike i socijalnog rada - mr Suzana Milović
Na Fakultetu političkih nauka Univerziteta Crne Gore održana je deveta stručna debata u okviru ciklusa „Večeri socijalne politike i socijalnog rada“. Mr Suzana Milović govorila je na temu „Porodični smještaj“. U svom izlaganju, mr Milović govorila je o ključnim preduslovima i kompetencijama koje je potrebno ispuniti da bi neko postao hranitelj, kao i o segmentima koji se procjenjuju tokom procesa procjene. Detaljno je objasnila sadržaj obuke za hranitelje, postupak licenciranja i sam proces smještaja djece u hraniteljske porodice. Takođe je navela razloge zbog kojih se djeca izmještaju iz bioloških porodica i istakla važnost adekvatnog pristupa u tim osjetljivim situacijama. U toku večeri bilo je riječi i o porodičnom smještaju za odrasle, kao i o savremenim trendovima koji sve češće dovode do situacija u kojima članovi biološke porodice nijesu u mogućnosti, ili nemaju kapacitete, da pruže podršku starijim članovima, licima sa invaliditetom ili osobama sa psihijatrijskim problemima.

https://www.ucg.ac.me/objava/blog/1295/objava/190623-veceri-socijalne-politike-i-socijalnog-rada-na-temu-porodicnog-smjestaja-sa-mr-suzanom-milovic
2025 Janković Uglješa
Đečević Mehmed
Grbović Ena
Buda Methadžović
Uglješa Janković, Mehmed Đečević, Ena Grbović, Buda Methadžović
Večeri socijalne epolitike i socijalnog rada - mr Danijela Nikić
Na Fakultetu političkih nauka Univerziteta Crne Gore održana je deseta stručna debata u okviru ciklusa „Večeri socijalne politike i socijalnog rada“. Mr Danijela Nikić govorila je na temu „Rodni identitet pred zakonom: samoodređenje kao ljudsko pravo“. U svom izlaganju, mr Nikić govorila je o Nacrtu Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja u Crnoj Gori, ističući njegov značaj za živote transrodnih osoba. Poseban akcenat stavila je na to kako bi usvajanje ovog zakona doprinijelo ostvarivanju osnovnih ljudskih prava, smanjenju birokratskih prepreka i unapređenju kvaliteta svakodnevnog života transrodnih ljudi. Tokom izlaganja detaljno je objasnila šta pravo na samoodređenje podrazumijeva, kako se ono tumači u međunarodnim pravnim okvirima i na koji način različiti pravni modeli utiču na kvalitet života trans osoba. Mr Nikić je iznijela i konkretne primjere iz prakse, ističući ključne izazove sa kojima se transrodne osobe suočavaju u procesu pravnog priznanja svog identiteta.

https://www.ucg.ac.me/objava/blog/1295/objava/193708-odrzane-veceri-socijalne-politike-i-socijalnog-rada-rodni-identitet-pred-zakonom-samoodredenje-kao-ljudsko-pravo-mr-danijela-nikic
2025 Simović-Zvicer Vesna
Janković Uglješa
Buda Methadžović
Vesna Simović Zvicer, Uglješa Janković, Buda Methadžović
Večeri socijalne politike i socijalnog rada - mr Ivana Vučković
Na Fakultetu političkih nauka Univerziteta Crne Gore održana je jedanaesta stručna debata u okviru ciklusa „Večeri socijalne politike i socijalnog rada“. Mr Ivana Vučković govorila je na temu „Siromaštvo u Crnoj Gori“. U svom izlaganju, mr Vučković je govorila o jazu koji postoji između bogatih i siromašnih, kao i o nejednakosti koja predstavlja jedno od obilježja savremenih društava. Detaljno je objasnila ulogu Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda u pružanju pomoći ugroženim zemljama. U toku večeri bilo je riječi i o analizi životnog standarda u Crnoj Gori. Pomenuti su iznosi materijalnih davanja, problem nezaposlenosti, zloupotrebe socijalne pomoći, kao i uloga države, civilnog sektora i pojedinaca u procesu smanjenja siromaštva.

https://www.ucg.ac.me/objava/blog/1295/objava/195032-odrzane-veceri-socijalne-politike-i-socijalnog-rada-siromastvo-u-crnoj-gori-mr-ivana-vuckovic
2025 Janković Uglješa
Đečević Mehmed
Buda Methadžović
Uglješa Janković, Mehmed Đečević, Buda Methadžović
Večeri socijalne politike i socijalnog rada - mr Željka Stevović
Na Fakultetu političkih nauka Univerziteta Crne Gore održana je dvanaesta stručna debata u okviru ciklusa „Večeri socijalne politike i socijalnog rada“. Mr Željka Stevović govorila je na temu „Empatija kao profesionalni i lični standard u socijalnom radu“. U svom izlaganju, mr Stevović je objasnila značaj empatije u socijalnom radu i govorila o tehnikama uspostavljanja empatičnog odnosa, kao što su aktivno slušanje, empatično reflektovanje, preoblikovanje i rezimiranje. Navela je i izazove koji mogu ometati uspostavljanje empatičnog odnosa sa korisnicima. Tokom večeri bilo je riječi i o mehanizmima zaštite od emocionalnog preplavljivanja, koje socijalni radnici mogu doživjeti u svom radu.

https://www.ucg.ac.me/objava/blog/1295/objava/196934-odrzane-veceri-socijalne-politike-i-socijalnog-rada-empatija-kao-profesionalni-i-licni-standard-u-socijalnom-radu-mr-zeljka-stevovic



Naučni uticaj

Indeks citiranosti B-17
Istraživač je na Stanfordovoj listi (2% najcitiranijih) Broj citata u Google Scholar-u H-indeks
NE 0 0








//