Projekat UNIGEM University and Gender Mainstreaming/Gender
Projekat UNIGEM University and Gender Mainstreaming/Gender mainstreaming na univerzitetima, u naredne četiri godine baviće se pitanjima ravnopravnosti polova i rodno zasnovanog nasilja na univerzitetima u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Crnoj Gori i Srbiji. Ovaj projekat je podržan od strane Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, a koordinator je TPO fondacija (Transkulutralna psihosocijalna obrazovna fondacija) iz Sarajeva koja je već duži niz godina angažovana na polju zagovaranja rodne ravnopravnosti kroz partnersko djelovanje civilnih društva, akademskih i vladinih institucija. Projekat UNIGEM će osim privatnih i javnih univerziteta iz BiH, Hrvatske, Crne Gore i Srbije kao projektne partnere imati i ministarstva za obrazovanje i pedagoške zavode u regiji. Ovo je prvi projekat ove vrste koji je okupio 17 univerziteta, a koji adresira pitanje gender mainstreaminga u visokom obrazovanju.
Pozivajući se na Ciljeve održivog razvoja i Konvenciju Ujedinjenih nacija o ukidanju svih oblika diskriminacije žena (CEDAW), Pekinšku deklaraciju i Platformu za akciju, imajući u vidu važnost promovisanja učešća civilnog društva i akademskih institucija u prevenciji i borbi protiv diskriminacije, rodno zasnovanog nasilja i seksualnog uznemiravanja, projekat UNIGEM želi podići svijest o postojanju, uzrocima i štetnosti pomenutih pojava. Komitet ministara Savjeta Evrope u svojoj preporuci uočava potrebu razvoja efikasnih mehanizama koji će omogućiti kontinuiran, aktivan i održiv angažman organizacija civilnog društva i univerziteta u regionu, fokusirajući se na mehanizme za monitoring i evaluaciju sprovođenja aktivnosti predviđenih u strategijama za uspostavljanje mehanizama za ravnopravnost polova.
Koordinatorka projekta UNIGEM u ime Univerziteta Crne Gore je dekanica Pravnog fakulteta prof.dr Aneta Spaić koja će u naredne četiri godine u saradnji sa Kancelarijom za rodna pitanja i Savjetodavnim odborom sprovoditi projektne aktivnosti iz oblasti rodne ravnopravnosti. Potpisivanjem Memoranduma o saradnji Univerzitet Crne Gore kojeg u projektu predstavlja Pravni fakultet, uspostaviće mehanizme za saradnju koji će se realizovati kroz načela partnerstva, odgovornosti, transparentnosti i međusobne informisanosti. Posebna pažnja biće usmjerena na sprovođenju istraživanja na univerzitetskim jedinicama o rodno zasnovanom nasilju i seksualnom uznemiravanju, kao i u izradi akcionog plana za uvođenje rodne ravnopravnosti u visoko obrazovanje. Studenti će imati mogućnost učešća u programima razmjene unutar država koji su partneri projekta, jednosemestralne stupendije (fellowship) na odabranim univerzitetima i imaće dostupnu bogatu stručnu literaturu na temu ravnopravnosti polova u okviru svojih univerzitetskih biblioteka. Predviđeno je i učešće nastavnog osoblja na ljetnjim školama koja će se baviti pitanjima pripreme, predstavljanja i integracije silabusa o rodno zasnovanom nasilju i seksualnom uznemiravanju. Pored ljetnjih škola, predviđena je i razmjena nastavnog kadra u regionu i sa partnerskim univerzitetima u Evropi sa kojima sarađuje TPO fondacija.
U periodu koji slijedi, Pravni fakultet će, sa svojim projektnim partnerima, aktivno se baviti promovisanjem rodne ravnopravnosti i prevenciji rodno zasnovanog nasilja u cilju promjene opšte i organizacijske kulture u akademskoj zajednici.