Centar za interdisciplinarne i multidisciplinarne studije

Miodrag J. Mihaljević

Miodrag J. Mihaljević je naučni savetnik i zamenik direktora u Matematičkom institutu Srpske akademije nauka i umetnosti u Beogradu. Doktorirao je 1991. godine, a u zvanje naučnog savetnika izabran je 1999. godine. Njegova glavna istraživačka interesovanja uključuju kriptologiju, informacionu bezbednost i blokčejn tehnologiju. Objavio je više od 100 radova u vodećim međunarodnim časopisima i zbornicima konferencija i ukupno preko 200 publikacija. Ko-inventor je osam priznatih patenata u Japanu, SAD i Kini. Organizovao je i bio glavni istraživač u više od deset nacionalnih projekata i učestvovao je u preko deset međunarodnih istraživačkih projekata. Od 1997. godine je bio na dugogodišnjim gostujućim pozicijama na univerzitetima i istraživačkim institutima u Japanu, uključujući Univerzitet u Tokiju, Soni istraživačke laboratorije, Nacionalni institut AIST i Univerzitet Čuo u Tokiju.
Godine 2013. dobio je Nacionalnu nagradu Srpske akademije nauka i umetnosti za desetogodišnja dostignuća. Naredne godine izabran je za člana Academia Europea. Tokom četiri uzastopne godine (2020., 2021., 2022. i 2023.) nalazi se na rang listi kolokvijalno poznatoj kao „najboljih dva procenta naučnika u svetu” po ukupnim dostignućima u karijeri.
Izabrani je član Srpske akademije nauka i umetnosti od 2021.

Više informacija je raspoloživo na https://www.sanu.ac.rs/clan/mihaljevic-miodrag/