Objavljen novi broj Istorijskih zapisa 1-2/2024

Novi broj časopisa Istorijski zapisi 1-2/2024 dostupan je na internet stranici Istorijskog instituta Univerziteta Crne Gore.

U rubrici Članci publikovani su radovi Olge Pelcer-Vujačić Tragom jednog izgubljenog natpisa iz okoline Vuksan Lekića; Wawrzyniec Kowalski, The Chronicle of the Priest of Duklja in the context of European historiography of the High Middle Ages i Mtevža Remškara, Ivan Ugrinović and his Workshop: Some New Reflections and Perspectives.

Rubrika Prilozi donosi radove Stanka Jovanovića i Srećka Živanovića, Bijeli Pavle, u početku; Ilije BrajovićaBoj na Carevom Lazu  između legende i istine; Mire Šorović “Raspletanje jugoslovenskih čvorova’’ i političke inicijative za preuređenje SFRJ (1989-1991).

U segmentu Izvori, Božena Miljić je priredila dokument Mateusz Sokulski, Iz arhiva Henrika Batovskog.

U ovom broju dati su i prikazi Marijana Premovića, Mersiha Imamović, Sjeveroistočna Bosna u antičko doba, Univerzitet u Tuzli, Tuzla, 2023, str.293 i Budimira Aleksića, Budimir Aleksić , Dalibor Elezović, Rusko-austrijsko-turski rat (1735-1739): Izveštaji pukovnika Žan Žaka Bosobra, Istorijski arhiv Kraljevo, Kraljevo, 2023.

Cijeli broj Istorijskih zapisa 1-2/2024 možete preuzeti na ovom https://www.ucg.ac.me/objava.php?blog_id=21704&objava_id=187043.