Poučavati danas za sjutra - premostiti jaz između učionice i stvarnosti




Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore

Doc. dr Jasmina Nikčević i prof. dr Dušanka Popović učestvovale su na Trećoj međunarodnoj naučno-umjetničkoj konferenciji u organizaciji Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti pod nazivom Teaching (Today for) Tomorrow: Bridging the Gap between the Classroom and Reality (Poučavati danas za sjutra - premostiti jaz između učionice i stvarnosti) realizovanoj 26. i 27. septembra 2024. u Zagrebu, Hrvatska. Cilj konferencije bio je da okupi vodeće stručnjake, istraživače, praktičare i donosioce odluka iz različitih područja obrazovanja kako bi razgovarali o načinima na koje treba pripremati djecu i mlade za život i rad u vremenu koje tek dolazi.

Profesorice Nikčević i Popović izlagale su u okviru sesije Odgoj i obrazovanje za socijalnu i kulturnu raznolikost, a tema njihovog izlaganja bila je Izazovi i pozitivni aspekti višejezičnog školskog konteksta u Crnoj Gori. U situaciji u kojoj naše učionice sve više postaju višejezične, novi izazovi se postavljaju pred škole i nastavnike. S obzirom na specifičnu i kompleksnu situaciju učenika iz izbjegličkih porodica tek pristiglih u njima stranu zemlju i kulturu, uz svijest da smo u dobu inkluzije, a ne asimilacije, prirodno se pokreću i nova razmišljanja s ciljem optimizacije uslova učenja u višejezičnom školskom kontekstu. Učenike iz migrantskih porodica koji dolaze u naše škole sa svojim sposobnostima, znanjima, posebnostima svojih kultura i maternjim jezikom koji nije jezik nastave koju pohađaju, nužno je uključiti u zajednicu učenja sa domicilnim učenicima i pružiti im mogućnost da budu uspješni. Interkulturalna didaktika teži duboko humanističkom obrazovanju držeći se principa da jezik i kultura predstavljaju prije svega pravo. Savremena istraživanja (Auger et Le Pichon, 2021) pokazuju da uvažavanje maternjeg jezika i kulturoloških posebnosti učenika prispjelih s različitih govornih područja u naše višejezične učionice, ohrabruje pojedince osnažujući njihov osjećaj prihvaćenosti i sigurnosti. Uključivanjem svih maternjih jezika u kurikulume, stvaraju se preduslovi za bolje postizanje obrazovnih ciljeva i ishoda, a novi pristupi vrednovanja ovakvog jezičko-kulturnog kapitala utiču na inovativnost i bogatstvo obrazovnih mogućnosti kako za novodošle učenike, tako i za domicilne, doprinoseći uzajamnom razumijevanju, istinskom uvažavanju i prihvatanju.

Konferencija se sastojala od plenarnih predavanja, panel rasprava, radionica, poster sesija, umjetničke izložbe i društvenih događaja i bila jedinstvena prilika za uspostavljanje novih kontakata, razmjenu znanja i saradnju s kolegama iz cijelog svijeta koji dijele strast i interesovanje za obrazovanje.



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.