Studijska posjeta studenata IV godine Eko zgradi UN u Podgorici

U okviru nastave na predmetu Energetska efikasnost zgrada, realizovan je studijski obilazak Eko zgrade UN na obali Morače (pored mosta Milenijum). Riječ je o specifičnom projektu administrativne zgrade čiji je eko koncept demonstriran, u prvom redu, kroz poluukopani jednoetažni objekat diskretno pozicioniran na ivicu korita Morače. Pored ideje o diskretnoj intervenciji na osjetljivoj lokaciji, autor Daniel Fügenschuh rukovodio se i idejom o formi horizontale kao pandanu vertikali pilona mosta Milenijum. Struktura i materijalizacija zgrade snažno izražavaju koncept i program pasivnog odgovora arhitekture na uticaje lokalnog podneblja, pri čemu se gotovo isključuju potrebe za hlađenjem prostora, a potrebe za grijanjem svedene su na minimum. Takođe, iznad masivne krovne ploče kojom se potencira horizontalna forma, „lebdi“ tanka nadstrešnica, u koju su integrisani fotonaponski paneli, tako da ova zgrada raspolaže i malom solarnom elektranom koja uglavnom podmiruje potrebe za električnom energijom, a u značajnom periodu tokom godine viškovi se predaju mreži...

Na početku ove posjete, u svrhu dobrodošlice, studentima i nastavnom timu obratio se v.d. rezidentnog koordinatora UN u Crnoj Gori Vladimir Gjorgjiev, kao i Vlatko Otašević službenik za komunikacije, nakon čega je prof. Vuksanović održao kraću prezentaciju o zgradi, zasnovanu na sadržajima sa web sajta UN Montenegro.