Održana druga panel diskusija "Šta dezintegriše Crnu Goru?": Integracija zahtijeva zajedničku inicijativu
U okviru Festivala umjetnosti, nauke i kulture (FUNK), druga panel diskusija pod nazivom „Šta (dez)integriše Crnu Goru?“ otvorila je pitanja društvene kohezije, identiteta i interetničkog dijaloga u savremenoj Crnoj Gori. Diskusiju je vodio prof. dr Edin Jašarović, predsjednik Organizacionog odbora FUNK-a, zajedno sa sagovornicima mr Feđom Pavlovićem iz Instituta za napredne studije Univerziteta Crne Gore i esejistom Stefanom Đukićem. (FOTO)
Tokom diskusije istraživane su dinamike integracije i dezintegracije crnogorskog društva, uz osvrt na društveno-političke fenomene i izazove s kojima se Crna Gora suočava u prošlosti i sadašnjosti. Mr Feđa Pavlović istakao je da jedna od ključnih odlika crnogorske političke scene leži u krizi većinskog diskursa – krizi politike koja se legitimiše kroz ono što se tumači kao većinsko stanovište ili kolektivna volja „Mi.“
„Sam pojam narodne volje danas je dezavuisan i često se odbacuje kao demagoška floskula. Manjinski diskurs – politika koja nastupa s pozicije ugrožene manjine, suprotstavljajući se većinskom stavu ili raspoloženju – postao je dominantan obrazac političke komunikacije u Crnoj Gori. Na taj način, gotovo svaka politička grupacija danas polaže pravo na identitet ugrožene manjine,“ naveo je Pavlović.
Učesnici su se osvrnuli na identitetska pitanja u Crnoj Gori, analizirajući ih kroz prizmu savremenih političkih i društvenih izazova, uključujući potencijalno članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji i značaj interkulturnog dijaloga za društvenu koheziju. Esejista Stefan Đukić postavio je ključno pitanje u okviru diskusije: „Da li iko integriše Crnu Goru?“
„Čini se da, nakon pada socijalističke vlasti i prelaska u višepartijski sistem, nemamo nijednu veću grupaciju, snagu ili instituciju koja aktivno teži integraciji. Koliko god to poetski zvučalo, pojedinci ne mogu sami integrisati društvo – to mora biti organizovano na većem nivou. Ako se moramo zapitati ko dezintegriše Crnu Goru, odgovor je da se ona sama dezintegriše, jer je niko ne pokušava integrisati,“ zaključio je Đukić.
Publika je takođe aktivno učestvovala u diskusiji, osvrćući se na mehanizme koji bi mogli ojačati društvenu koheziju i unaprijediti multietnički sklad u Crnoj Gori, kao i na dugoročne strategije za jačanje interetničkog dijaloga.
Ovim događajem, zajedno sa završnim koncertom regionalnih zvijezda večeras u 20.00 sati, (Wider Horizons, Vasil Hadžimanov Band i Kiril Džajkovski),Festival umjetnosti, nauke i kulture (FUNK) privodi se kraju. Ovim se samo postavljaju temelji za budućnost, jer FUNK, pokrenut povodom 50 godina Univerziteta Crne Gore, postaje nova tradicija koja će svake godine okupljati umjetnike, naučnike i studente iz Crne Gore, regiona i svijeta, stvarajući platformu za dijalog, kreativnost i inovaciju.