Svečana primopredaja rekonstruisane zgrade Muzičke akademije - bivšeg britanskog poslanstva




Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore

Rektor Univerziteta Crne Gore, prof. dr Vladimir Božović, ministarka prosvjete, nauke i inovacija, prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović, i ministarka kulture i medija, dr Tamara Vujović  posjetili su danas Muzičku akademiju UCG na Cetinju. Posjeta je organizovana s ciljem svečane primpredaje rekonstruisane zgrade Muzičke akademije, bivšeg britanskog poslanstva.

Sanacijom krova i spoljne stolarije na zgradi bivšeg engleskog poslanstva, koja se trenutno koristi kao prostor Muzičke akademije, uspješno je realizovan projekat Univerziteta Crne Gore pod nazivom “Izrada konzervatorskog projekta i sprovođenje mjera zaštite na kulturnom dobru bivšeg engleskog poslanstva, Prijestonica Cetinje.

Rektor Univerziteta Crne Gore, prof. dr Vladimir Božović, izrazio je zahvalnost na podršci koju Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija i Ministarstvo kulture i medija kontinuirano pružaju Univerzitetu, naglašavajući značaj ovakvih projekata u očuvanju kulturnog nasljeđa i unapređenju infrastrukture visokoškolskih ustanova. „Ovaj projekat je samo jedan od mnogih infrastrukturnih projekata Univerziteta Crne Gore koji su započeti, završeni ili su u toku, tokom ovog perioda. Univerzitet je posvećen stvaranju optimalnih uslova za obrazovanje i rad naših studenata, uz očuvanje i promociju kulturnih vrijednosti, rekao je rektor Božović."

Ministarka Jakšić-Stojanović izrazila je posebno zadovoljstvo napretkom i uspjesima koje ova visokoškolska ustanova postiže, ističući važnost uloge koju obrazovne institucije poput ove imaju u formiranju budućih generacija umjetnika.

Naglasila je važnost sinergije između obrazovanja i kulture, te izrazilazahvalnost rektoru Univerziteta Crne Gore na dosadašnjoj uspješnoj saradnji.

„Obrazovanje i kultura su dva neraskidivo povezana segmenta našeg društva. Ne možemo govoriti o napretku obrazovanja bez istovremenog razvoja kulturne svijesti. Upravo kroz saradnju između Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija i Ministarstva kulture i medija, trudimo se da stvorimo cjelokupan pristup obrazovanju koji uvažava i promoviše kulturne vrijednosti,” istakla je Jakšić Stojanović.

Ministarka Jakšić-Stojanović je zaključila da će Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija nastaviti da podržava sve inicijative koje doprinose razvoju kulture i obrazovanja u Crnoj Gori, s posebnim fokusom na umjetničko obrazovanje koje predstavlja temelj za očuvanje i promociju crnogorskog identiteta na međunarodnoj sceni.

Ministarka kulture i medija, dr Tamara Vujović kazala je da postoji simbioza između kulture i obrazovanja i da je Programom zaštite, koji je raspisalo Ministarstvo kulture za 2023. godinu oprijedeljeno 100 hiljada eura za obnovu i rekonstrukciju objekata obrazovanja.

“Kroz Program zaštite ove godine smo predvidjeli rekonstrukciju i radove na Srednjoj muzičkoj školi u Podgorici i na zgradi Pomorskog fakulteta u Kotoru. Kultura i obrazovanje treba da budu sistemski i strateški povezane kroz jedan institucionalni okvir na kojem će raditi oba ministarstva. Kroz kurikulume, ali i kroz ono što rade ustanove kulture, moramo da učimo djecu da žive sa kulturom i umjetnošću, jer je kulturno izražavanje i osvješćivanje Evropska unija prepoznala kao ključne kompetencije za održivi razvoj i uopšte za život u 21. vijeku”, rekla je Vujović.

Dodala je da će Ministarstvo kulture nastaviti da finansira studijski program "Konzervacija", kako bi uvaženi Željko Kalezić imao nove, mlade konzervatore da rade složene poslove.

“To su sve kulturna dobra gdje treba sa posebnom pažnjom i posebnim znanjima pristupati radovima tako da će Ministarstvo kulture za studijski program za naše nove diplomirane konzervatore opredijeliti određena sredstva da se školuju na našoj Akademiji”, kazala je Vujović.

Projekat, koji je dobio najveći dio sredstava na prošlogodišnjem konkursu za Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara Ministarstva kulture i medija Crne Gore, realizovan je u saradnji sa Centrom za konzervaciju i arheologiju Crne Gore, budući da je, kako je istakla dekanica Muzičke akademije Tatjana Krkeljić, prepoznata urgentna potreba da se zdanje staro gotovo 150 godina sačuva i očuva.

Renoviran je krov, renovirana je stolarija, renovirane su prostorije i obezbijeđeno je ovaj prostor bude još kvalitetniji, još bolji, ljepši, najprije za nastavu a onda da to ostavimo sljedećim generacijama, jer se, moram reći, nadamo izgradnji zgrade Muzičke akademije jer smo četrdeset pet godina podstanari – naglasila je Krkeljić.

Zajedničkim naporima dva ministarstva, Univerziteta i Centra za konzervaciju i arheologiju, prema riječima direktora Željka Kalezića, dat je značajan doprinos zaštiti i očuvanju kulturne baštine Prijestonice.

Ovaj objekat je inače jedan od najznačajnijih kulturnih spomenika na samom Cetinju i mi smo uložili veliki napor i trud da ga dovedemo u funkciju dugi niz godina – kazao je Kalezić.

Kroz Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara za obnovu ovog značajnog kulturnog prostora opredijeljena sredstva u iznosu od 100.000 eura.



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.