Stanković: Prepoznavanje naučnih i umjetničkih aktivnosti i Kolektivnim ugovorom  UCG




Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore

Prepoznavanje naučnih i umjetničkih aktivnosti Kolektivnim ugovorom Univerziteta Crne Gore jedan je od prvih pravaca strateškog planiranja razvoja nauka umjetnosti, usvojenih danas na održanoj sjednici Odbora za strateško planiranje razvoja nauke i umjetnosti, u Rektoratu UCG, kojim je predsjedavao prof. dr akademik Ljubiša Stankovića.

Shodno tome da je Univerzitet naučno – nastavna ustanova smatram da je veoma važno da naučne i umjetničke aktivnosti naše akademske zajednice, odnosno njihovo podsticanje, bude prepoznato i Kolektivnim ugovorom, ukazao je prof. Stanković.

Odbor je definisao ukupno devet pravaca na osnovu kojih će djelovati u narednom periodu, nastalih na osnovu predloga predjsednika Stankovića i članova ovog odbora.

Drugi pravac rada ovog odbora će biti prepoznavanje naučne aktivnosti i procedure  izbora u zvanja, iako je konstatovano da na UCG već postoje pravilnici i odluke koji adresiraju ovo pitanje. Na sastanku, kojem je prisustvovala i prorektorica za nauku UCG prof. dr Irena Orović, članovi Odbora su se i upoznali sa svom raspoloživom dokumentacijom u ovom domenu.

Potom, kao treći pravac djelovanja odbora određeno je nagrađivanje rezultata naučnog i umjetničkog rada.

Članovi Odbora su se sagasili i sa predlogom Predsjednika da četvrti pravac bude podsticanje projektnih aktivnosti, kroz koje se istovremeno može poboljšati saradnja sa privredom, privući fondovi i iz dodatnih sredstava oživjeti rad saradnika u nauci.

Diskusiju je izazvao i peti i šesti definisani pravac – međunarodna saradnja, koju treba intenzivirati u oba pravca, kao i šesti pravac – promocija nauke. Profesor Stanković je istakao da kroz kontinuirane aktivnosti, organizaciju simpozijuma, kolokvijuma, konferencija, okruglih stolova i ljetnjih škola može podići vidljivost postignutih rezultata u nauci o kojima se malo govori. U cilju promocije nauke kao strateški pravac je izdvojena i Izdavačka djelatnost Univerziteta Crne Gore.

Kao važni pravci prepoznati su takođe i etika i integritet naučnog rada i njegovog vrednovanja, kao i razvoj kritičke misli i preduzetništva i diseminacija naprednih znanja iz svijeta na UCG.

U skladu sa strateškim pravcima određene su i radne grupe, sastavljene od članova Odbora, koji će u narednom periodu raditi na konkretnim predlozima smjernica  kojima će se utvrditi prioriteti, kriterijumi i specifičnosti podsticanja razoja nauke i umjetnosti. Među njima su bili prof. dr Milivoje Radović, sa Ekonomskog fakulteta, prof. dr Igor Vušanović sa Mašinskog fakulteta, prof. dr Nedeljko Latinović, sa Biotehničkog fakulteta, prof. dr Aneta Spaić, dekanica Pravnog fakulteta, prof. dr Filip Vukmirović, sa Medicinskog fakulteta, prof. dr Aleksandra Nikčević-Batrićević sa Filološkog falkulteta, prof. dr Sehad Čekić sa  Fakulteta dramskih umjetnosti i prof. dr Svjetlana Terzić sa Prirodno-matematičkog fakulteta.

Danas je takođe za potpredsjednika Odbora izabran prof. dr Igor Vušanović i usvojen Poslovnik o radu Odbora.

 



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.