Istorijski institut

Biografija

Danilo Kalezić rođen je u Podgorici, 02. april 1994 godine. Srednju školu završio je u Norveškoj, gdje je kao stipendista, pohađao Ujedinjeni svjetski koledž Red Cross Nordic program IB diplome. Međunarodnu politiku i istoriju diplomirao je na Jacobs univerzitetu u Bremenu 2016. godine nakon čega je završio postdiplomske studije na Univerzitetu Bremen i Humboldt univerzitetu u Berlinu. Tokom trajanja studija kao asistent (Teaching Assistant) angažovan je na predmetima Međunarodno pravo i Krizna komunikacija. Magistrirao je politicke nauke na Northern Ilinois University (NIU) kao prvi dobitnik Fulbright (degree) stipendije iz Crne Gore. Doktorske studije iz oblasti komparativne politike završava na Loyola University u Čikagu.  Od aprila 2020. zaposlen je kao viši istraživač na Istorijskom institutu Crne Gore. Uža oblast njegovog interesovanja uključuje društvene transformacije, savremenu političku istoriju Crne Gore, demokratizaciju i tranziciju u Istočnoj Evropi. Radio je kao konsultant i stručni saradnik više međunarodnih organizacija ODIHR, OEBS, UN. Redovni je kolumnista i komentator vise crnogorskih i regionalnih medija, kao i autor brojnih studija o demokratizaciji Crne Gore i stranom malignom uticaju. Dobitnik je niza stipendija i nagrada uključujući HERIC stipendiju za izvrsnost i Jacobs foundation scholarship. Govori engleski i njemački jezik.